Michał Witt to wybitny polski lekarz, który specjalizuje się w dziedzinie genetyki oraz biologii molekularnej. Jest uznawanym profesorem nauk medycznych oraz dyrektorem Instytutu Genetyki Człowieka, który działa w ramach Polskiej Akademii Nauk (PAN).
Witkowskich badań obejmują szereg istotnych tematów, które dotyczą głównie genetyki molekularnej chorób dziedzicznych, zwłaszcza schorzeń układu oddechowego, takich jak mukowiscydoza oraz zespół nieruchomych rzęsek. Ponadto, jego zainteresowania skupiają się także na molekularnych aspektach chorób hematoonkologicznych oraz transplantacji szpiku.
W swoim dorobku naukowym Michał Witt nie unika również analiz problemów prawnych i bioetycznych związanych z genetyką medyczną, co czyni go ważną postacią w tej dziedzinie. Jako specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej genetyki medycznej, jest aktywnie zaangażowany w poradnictwo genetyczne, oferując wsparcie pacjentom i ich rodzinom.
Witkowski jest także autorem licznych publikacji naukowych oraz redaktorem książek, w tym ważnego dzieła Molecular Haematology, opublikowanego przez Springer w 2009 roku.
Wykształcenie i kariera zawodowa
Michał Witt to wybitny specjalista z zakresu genetyki oraz biologii medycznej. W 1986 roku ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej w Poznaniu, a wcześniej, w 1979 roku, zdobył tytuł w dziedzinie biologii o specjalności biochemia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1982 roku uzyskał doktorat nauk przyrodniczych, a cztery lata później tytuł lekarza medycyny.
W 1994 roku przyznano mu stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, gdzie obronił pracę na temat nowej metody detekcji DNA chromosomu Y i jej zastosowania w analizie zaburzeń determinacji płci. Lata 1987-1990 to czas stażu podoktorski, który odbył w University of Michigan Medical School w Ann Arbor, USA, częściowo w ramach Stypendium Fulbrighta.
W 1994 roku spędził czas jako stypendysta w Institut für Humangenetik na Freie Universität Berlin, a w latach 1994-1999 wielokrotnie bywał jako Visiting Scholar w National Institutes of Health (NIH) w Bethesda, USA. W 2002 roku osiągnął tytuł profesora nauk medycznych.
Od 1979 roku Michał Witt jest zawodowo związany z Instytutem Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, który dawniej nosił nazwę Zakład Genetyki Człowieka PAN. Od 2016 roku pełni funkcję dyrektora, a od 1997 roku jest kierownikiem Zakładu Genetyki Molekularnej i Klinicznej. Ponadto, w latach 1998-2014 piastował stanowisko zastępcy dyrektora ds. naukowych w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Od 2019 roku Michał Witt zasiada w radach naukowych Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. Jest również przewodniczącym Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN. W 2021 roku został przyjęty jako członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności (PAU).
Oprócz działalności badawczej, Michał Witt jest wykładowcą akademickim, prowadzącym zajęcia z zakresu genetyki człowieka na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz w Studiu Medycyny Molekularnej. Wykłada również na studiach podyplomowych Wydziału Studiów Pedagogicznych UAM i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Obecnie prowadzi zajęcia z genetyki człowieka na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.
Działalność kliniczna i organizacyjna
W ciągu swojej kariery zawodowej, Michał Witt zdobył specjalizacje w zakresie genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej genetyki medycznej, a także pediatrii (I st.). Na przestrzeni lat 1996–2002, pełnił ważną rolę jako członek Scientific/Medical Advisory Council (SMAC) przy International Cystic Fibrosis (Mucoviscidosis) Association (ICFMA).
Witt jest również współtwórcą ośrodka referencyjnego w diagnostyce molekularnej mukowiscydozy, który posiada certyfikaty Unii Europejskiej. Jego osiągnięcia obejmują bycie współorganizatorem Polskiej Grupy Roboczej Mukowiscydozy, utworzonej w 1993 roku, w której przewodniczył od 1999 do 2001 roku. W okresie 1993–2009 był aktywnym członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka (PTGC), jak również członkiem Zarządu Polskiej Grupy Roboczej Mukowiscydozy (PGRM) w latach 1993-2001.
Kolejnym znaczącym wydarzeniem w jego karierze było współinicjowanie założenia Polskiego Towarzystwa Dyskinezy Rzęsek w 2011 roku. Ponadto, Michał Witt był inicjatorem oraz przewodniczącym zespołu ekspertów, który opracował Założenia do ustawy o wykonywaniu testów genetycznych dla celów zdrowotnych oraz Założenia do pakietu ustaw dotyczących badań naukowych w biomedycynie i biobankowania dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2012 roku.
Od roku 2001, Michał Witt pełni rolę redaktora działu Human Genetics w czasopiśmie ‘Journal of Applied Genetics’, wydawanym przez Springer Nature. Ponadto, w latach 2010–2020, był członkiem rady redakcyjnej czasopisma Hematologia.
Nagrody i odznaczenia
Michał Witt, wybitny naukowiec, otrzymał szereg prestiżowych nagród oraz odznaczeń za swoje osiągnięcia badawcze i działalność naukową. Wśród wyróżnień, jakie zdobył, znajdują się:
- 2018, Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego, który został przyznany przez Wydział Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk za wybitne wyniki badań naukowych z zakresu genetyki klinicznej człowieka, a w szczególności w odniesieniu do diagnostyki mukowiscydozy oraz zespołu nieruchomych rzęsek, ponadto za rozwijanie poradnictwa genetycznego,
- 2014, Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał na wniosek Prezesa Polskiej Akademii Nauk jako uznanie za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki,
- 1986, Nagroda Zespołowa im. Jędrzeja Śniadeckiego, przyznana przez Wydział Nauk Medycznych PAN za badania związane z antygenami powierzchniowymi.
Przypisy
- Wydziału Nauk MedycznychW.N.M. PAN Wydziału Nauk MedycznychW.N.M., Nagrody i Wyróżnienia Naukowe Wydziału Nauk Medycznych PAN w 2018 roku [online], instytucja.pan.pl, 2018 [dostęp 04.10.2021 r.]
- Zawiadomienie o wyborze Dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu [online], Institute of Human Genetics Polish Academy of Sciences, 01.04.2016 r. [dostęp 04.10.2021 r.]
- Zakład Genetyki Molekularnej i Klinicznej [online], Institute of Human Genetics Polish Academy of Sciences [dostęp 04.10.2021 r.]
- Rada Naukowa kadencji 2019-2022 [online], Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk [dostęp 04.10.2021 r.]
- Rada Naukowa [online], Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej [dostęp 04.10.2021 r.]
- Dyrekcja – Institute of Human Genetics Polish Academy of Sciences, „Institute of Human Genetics Polish Academy of Sciences” [dostęp 16.08.2017 r.]
- PubMed, Publikacje w PubMed – NCBI [online], www.ncbi.nlm.nih.gov, 16.08.2017 r. [dostęp 16.08.2017 r.]
- Komitet Genetyki Człowieka i Patologii MolekularnejK.G.C.P.M. PAN Komitet Genetyki Człowieka i Patologii MolekularnejK.G.C.P.M., Skład komitetu [online], komgen.pan.pl [dostęp 06.09.2017 r.]
- IGRI. PAN IGRI., JOURNAL OF APPLIED GENETICS – redakcja [online], 16.08.2017 r.
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.02.2014 r. o nadaniu odznaczeń M.P. z 2014 r. poz. 626
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Krystyna Zielińska-Melkowska | Alojzy Gołębiewski | Przemysław Burchard | Marian Kryszewski | Jerzy Tomaszewski (chemik) | Ryszard Handke (literaturoznawca) | Arkadiusz Kuzio-Podrucki | Stefan Szuman | Marlena Ciechan-Kujawa | Mariusz Lemańczyk | Andrzej Guttfeld | Jarosław Mianowski | Jerzy Weyman | Kazimierz Stojałowski | Konrad Graser | Siegfried Kalischer | Zofia Michalska | Eugeniusz Gąsiorowski | Feliks Burdecki | Edmund CieślakOceń: Michał Witt