Jerzy Weyman


Jerzy Maria Weyman, urodzony 29 kwietnia 1955 roku w Toruniu, jest wybitnym matematykiem reprezentującym Polskę na arenie naukowej. Jego dorobek naukowy oraz osiągnięcia w dziedzinie matematyki są na czołowej pozycji wśród krajowych ekspertów w tej dziedzinie.

Weyman posiada tytuł profesora nauk matematycznych, co stanowi nie tylko potwierdzenie jego umiejętności i wiedzy, ale także jego wkładu w rozwój tego obszaru nauki w Polsce i poza jej granicami.

Życiorys

W 1973 roku Jerzy Weyman zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, która miała miejsce w Moskwie. Jest on absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu, gdzie już jako uczeń zrobił znaczące osiągnięcia, zdobywając medal w tej prestiżowej olimpiadzie. W 1977 roku ukończył studia z zakresu matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Karierę naukową rozpoczął w Instytucie Matematycznym PAN.

Uzyskał doktorat w 1980 roku na Brandeis University w USA. Praca doktorska, zatytułowana „Schur functors and resolutions of minors” (Funktory Schura i rezolwenty minorów), powstała pod kierunkiem Davida A. Buchsbauma, który był uczniem Samuela Eilenberga. Jerzy Weyman przez wiele lat związany był z uczelniami w Stanach Zjednoczonych, pracując między innymi przez 28 lat na Northeastern University w Bostonie oraz na University of Connecticut.

W 2013 roku, w wyniku decyzji prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Jerzy Weyman otrzymał tytuł profesora. Jest uznawanym ekspertem w zakresie różnych dziedzin algebry. Jego wiedza obejmuje takie dziedziny jak algebra przemienna, geometria algebraiczna, algebra homologiczną oraz teorię reprezentacji grup reduktywnych. Oprócz tego zajmuje się teorią reprezentacji kołczanów oraz teorią algebr klastrowych.

Do najważniejszych osiągnięć profesora Weymana należy zaliczyć badania nad teorią kompleksów Shura, geometria inwersyjna rozmaitości, a także prace dotyczące rezolwentów wolnych kompleksów oraz teoria kołczanów i niezmienników. Na swoim koncie ma już ponad sto opublikowanych prac naukowych oraz 16 wyszkolonych doktorów nauk.

Obecnie Jerzy Weyman realizuje projekt grantowy pt. „Applications of Lie algebras to Commutative Algebra” na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ w Krakowie, w ramach programu Polskie Powroty, który jest prowadzony przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Dodatkowo, profesor pracuje również nad grantami z Narodowego Centrum Nauki, w tym nad badaniami w algebrze przemiennej i teorii reprezentacji (MAESTRO 11) oraz tysiącami struktur D-modułów ekwiwariantnych (OPUS 15).

Nagrody i osiągnięcia

W ciągu swojej kariery, Jerzy Weyman zdobył szereg prestiżowych nagród, co potwierdza jego znaczącą pozycję w świecie matematyki. W 1982 roku wyróżniono go Nagrodą Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla Młodych Matematyków. Dwa lata później, w 1984 roku, razem z P. Pragaczem, zdobył Nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego.

Jego osiągnięcia zostały docenione także w XXI wieku. W 2011 roku Jerzy Weyman został laureatem Humboldt Research Prize. Kolejnym istotnym momentem w jego karierze miało miejsce w 2015 roku, kiedy to otrzymał Medal im. Wacława Sierpińskiego, który przyznawany jest przez Uniwersytet Warszawski oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Na koniec, w 2020 roku został uhonorowany Nagrodą im. Stefana Banacha za cykl prac związanych z algebrą, które dotyczyły teorii syzygii oraz teorii półniezmienników reprezentacji kołczanów.

Przypisy

  1. Jerzy Weyman | Polskie Towarzystwo Matematyczne [online], www.ptm.org.pl [dostęp 13.09.2023 r.]
  2. Medal Sierpińskiego | MIMUW [online], www.mimuw.edu.pl [dostęp 02.09.2023 r.]
  3. Medal i Wykład im. Wacława Sierpińskiego | Polskie Towarzystwo Matematyczne [online], www.ptm.org.pl [dostęp 02.09.2023 r.]
  4. Jerzy Weyman. imo-official.org. [dostęp 12.05.2023 r.] (ang.).
  5. Jerzy Weyman, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.01.2023 r.]
  6. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 03.06.2013 r. nr 115-6-13 w sprawie nadania tytułu profesora (M.P. z 2013 r. poz. 593).

Oceń: Jerzy Weyman

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:17